Nuri Şahin ve Kariyerinde Çalıştığı Hocalar

Spor Toto Süper Lig’de ilk yarının en ilginç hikayelerinden birinin baş rolünde Nuri Şahin ve Fraport TAV Antalyaspor vardı.

Sezona Ersun Yanal önderliğinde başlayan Fraport TAV Antalyaspor, istediği sonuçları bir türlü alamamıştı.

Deneyim teknik direktörüyle istediği başarıları yakalayamayacağına inanan yönetim, Ersun Yanal ile yolları ayırmaya karar vermişti. Bu ayrılık kararının ardından yeni teknik direktörün kim olacağı merak konusuydu. Tam bu noktada Fraport TAV Antalyaspor yönetimi çok ilginç bir karar verdi.

Sezon başında takımın kaptanı olarak görevlendirilen Nuri Şahin ile yeni teknik direktör konusunda fikir alışverişinde bulunan yönetim, hayli cesur bir karara imza attı.

Ekim 2021’de Nuri Şahin, Fraport TAV Antalyaspor’un yeni teknik sorumlusu olarak ilan edildi. Oynadığı kulüplere bakınca tartışmasız en kariyerli Türk futbolu olan Nuri Şahin, o günden beri öğrendiklerini Fraport TAV Antalyaspor için oyunculara aktarmaya çalışıyor.

Zira çiçeği burnunda teknik direktör, futbolculuk döneminde her oyuncunun birlikte çalışmayı hayal ettiği isimlerin oyuncusu oldu.

Nuri Şahin’in Çalıştığı Yabancı Teknik Direktörler

Nuri Şahin denildiğinde akla gelen ilk şey, onun sarı-siyah forma altındaki görüntüsü şüphesiz. Avrupa’nın sayılı kulüplerinden biri olan Borussia Dortmund’un alt yapısından yetişen Nuri, an itibariyle kulübün en büyük efsanelerinden biri olarak sayılıyor.

4 farklı dönemde Borussia Dortmund için ter döken Nuri, kulüpte toplam 274 maça çıkmıştı. Bu maçlarda 26 gol 49 asistlik bir performans, şampiyonluklar ve daha fazlasını yaşamıştı.

Nuri Şahin’in Borussia Dortmund günlerinde elbette çok büyük hocalar vardı. Fakat en öne çıkanları şüphesiz şimdilerde Liverpool ile harikalar yaratan Jürgen Klopp ve son Şampiyonlar Ligi şampiyonu Thomas Tuchel idi.

Zaman zaman yaptığı açıklamalarda özellikle Jürgen Klopp ile özel bir dostluğu olduğundan bahseden Şahin, Thomas Tuchel’den de çok etkilendiğini belirtiyor.

Nuri Şahin’in çalıştığı bir diğer dünyaca ünlü teknik direktör ise, bir döneme damgasını vurmuş “özel biri”. Real Madrid formasını terlettiği dönemlerde Şahin’in hocası Jose Mourinho olmuştu. Nuri Şahin, Real Madrid döneminde sakatlıklar yüzünden çok verimli olamasa da Portekizli ile çalışma şansına erişti ve ondan çok şeyler öğrendi.

Bu 3 teknik direktöre ek olarak Nuri, Liverpool’da Brendan Rodgers ile de çalıştı ve Ada futbolu ile ilgili deneyimler kazandı.

Nuri Şahin’in Çalıştığı Yerli Teknik Direktörler

nuri şahin

Şahin, elbette sadece yabancı teknik direktörlerle çalışmadı. Zira kendisi 52 kez A Milli Takım formasını sırtına geçirdiği süreçte çok önemli yerli hocalarla da çalıştı.

Onu en çok etkileyen isimler ise, kendisini ilk kez çok genç yaşlarda milli takıma alan Fatih Terim, şu anda Trabzonspor ile şampiyonluğa koşan Abdullah Avcı ve Fraport TAV Antalyaspor’da da birlikte çalıştığı Ersun Yanal oldu.

Bu kadar büyük teknik direktörlerle çalışan Nuri Şahin, onlardan öğrendiği bilgiler ile şimdi kendi teknik direktörlük hikayesini yazıyor. Onun hikayesinin nereye gideceği ise Fraport TAV Antalyaspor’daki başarılarıyla şekillenecek.