Antalyaspor Futbol Kulübü

Yarım asrı geride bırakan Antalyaspor Futbol Kulübü, resmi olarak 1966 yılında profesyonel liglerde yer almaya başladı. Antalyaspor, Antalya şehrini Süper Lig düzeyinde temsil eden ilk futbol takımıdır.

Antalyaspor Kuruluş Tarihi

Antalyaspor resmi olarak 02 Temmuz 1966 tarihinde kurulmuştur. Kulüp kuruluşundan itibaren kırmızı – beyaz renkleri kullanmıştır. Kulübün resmi kuruluş adı Antalyaspor Kulübü’dür.

Antalyaspor Tarihçesi

Antalyaspor Futbol Kulübü, 3 takımın birleşmesi ile kurulmuştur 1966 yılında. Bu üç kulüp YENİKAPI SU SPOR, İLK IŞIK SPOR ve FERROKROM SPOR’du. Kulübün kuruluş çalışmaları 1965’te başlıyor. Zaten ülkemizde pek çok takımın kuruluş tarihinin 1960 olmasının bir nedeni var aslında. 1965 yılında Türkiye Futbol Federasyonu, her ilden bir takımın profesyonel ligde yer alabileceğini belirterek illerde takımlar kurulması için bir teşvikte bulundu.

Antalyasporhaberleri.com-kulup
Kurucu Başkan Atilla Vehbi Konuk

Bu kuruluşun gerçekleşmesinin ardından 1966 – 1967 futbol sezonunda TFF 2. Lig’de yer aldı Antalyaspor Futbol Kulübü. 1965 sonrasında pek çok futbol takımı kuruldu pek çok ilde. Onun etkisi ile Türkiye Futbol Federasyonu 2. Lig’de takım sayısında ciddi bir artış oldu.

Antalyaspor tarihinin ilk profesyonel maçı Edirnespor’a karşı oynandı. 1 – 1 sona eren maçta Antalyaspor’un golünü atan isim olan Yalçın Demir, böylece bir profesyonel maçta Antalyaspor tarihinin ilk golünü atan isim oldu.

Antalyaspor Forma ve Logo

Kırmızı – beyaz renklerden oluşan kulüp buna uygun olarak başlarda kırmızı üst ve beyaz alt şeklinde bir forma kombini ile oynadı maçlarını. Kulübün logosu de elbette yine kırmızı beyaz renklerden oluştu. Geçmişten günümüze kadar çeşitli rötuşlar olsa da kulüp logosu orijinalliğini korumuştur. Bir minari ve A ile S harflerinden oluşmaktadır kırmızı beyazlı logo.

Antalyasporhaberleri.com-kulup

Antalyaspor Başarıları

Antalyaspor 27 yıl Süper Lig’de mücadele ederek şu anda Süper Lig’de yer alan takımlar arasında en uzun süre bu ligde mücadele eden takımlardan biri olmayı başarmıştır. Son olarak 2013 – 2014 sezonu sonunda TFF 1. Lig’e düşen Antalyaspor Futbol Kulübü, sadece bir sezon sonra yeniden Süper Lig’e çıkmayı başardı ve o zamandan beri se Süper Lig’de mücadele etmekte.

TFF 1. Lig’de toplam 30 sezon mücadele den takım bu sezonlar boyunca 2 defa şampiyon olmayı başarmıştır alt ligde.

Süper Lig geçmişinde ele ettiği en iyi derece 2.lik olan Antalyaspor bu başarıyı iki kez tekrarlamıştır. Süper Lig tarihinde topladığı en yüksek puan 66’dır ve bunu 2005 – 2006 sezonunda yaparak ligi 2. sırada tamamlamıştır. Ligi yine 2. sırada bitirdiği 2007 – 2008 sezonunda ise 61 puan almıştır kırmızı beyazlı ekip.

Türkiye Kupası

Türkiye Kupası’nda 2 defa final oynama başarısı gösteren takım kupayı kazanmayı ise şimdiye kadar başaramadı. 1999 – 2000 sezonunda tarihinde ilk kez Türkiye Kupası finalinde oynadı ancak finalde Galatasaray’a kaybetti kupayı.

2009 – 2010, 2013 – 2024 ve 2019 – 2020 sezonlarında Türkiye Kupası yarı finali oynayan Antalyaspor Futbol Kulübü, 2020 – 2021 futbol sezonunda bir kez daha Türkiye Kupası’nda finale kaldı ancak bu kez de Beşiktaş’a kaybetti final maçında.

Efsane Oyuncular

Kulübün geçmişinden günümüze kadar hem kulüp için hem de Türk futbolu için pek çok önemli isim giymiştir kırmızı beyazlı Antalyaspor Futbol Kulübü formasını.

Antalyaspor’un yarım asırlık geçmişinde kulübe en fazla bonservis geliri getiren oyuncu Amerikalı forvet Haji Wright olmuştur. Yaklaşık 2 milyon avro bedelle kulübe kazandırılan oyuncu 9 milyon avro karşılığında İngiltere Championship’e satılmıştır.

Kulüp tarihinin en pahalı oyuncusu ise 3.5 milyon avro bonservis bedeli ile kadroya katılan Samir Nasri olmuştur.

Antalyasporhaberleri.com-kulup
Eto’o kulüp tarihinin en golcü ismidir.

Nuri Kamburoğlu Antalyaspor Futbol Kulübü formasını en çok giyen oyuncu olurken kulüp tarihinin en golcü isimleri Lamine Diarra ve Samuel Eto’o olmuştur. Burhan Saatçioğlu ve Mustafa Gürsel takımın formasını 200’den fazla kez giyen oyuncular olurken yabancı oyuncular arasında bu formayı en çok giyen isim ise Gosho Ginchev’dir.

Teknik Kadro

Geçmişte pek çok önemli teknik adamın görev aldığı Antalyaspor Futbol Kulübü’nün unutulmaz teknik direktörlerinden bazıları Rasim Kara, Yılmaz Vural, Metin Türel, Şenol Güneş, Ümit Kayıhan, Samet Aybaba, Mehmet Özdilek, Rıza Çalımbay, Bülent Korkmaz, Tamer Tuna ve Ersun Yanal’dır.

Takım tarihinin ilk teknik direktörü ise  Ahmet Cücen’dir.

Bugün genç teknik adam Nuri Şahin tarafından çalıştırılan Antalyaspor, teknik kadro konusunda da Türkiye’de benzeri olmayan uygulamalara gitmiş ve teknik ekibe bir uyku koçu da dahil etmiştir. Dört yardımcı ile çalışan genç teknik adam Nuri Şahin’in yardımcılarının üç tanesi yabancıdır. Teknik kadroda yardımcı hoca olarak yer alan tek Türk isim ise Ertuğrul Arslan’dır.

Nuri Şahin’in maç ve performans analiz ekibi de yine 4 personelden oluşmaktadır ki bu yönüyle de Antalyaspor pek çok takım için örnek teşkil etmektedir.

Antalyaspor Yönetimi

1966 yılında kurulan Antalyaspor Futbol Kulübü’nün ilk yönetim kadrosu şöyledir;

  • Atilla Konuk (Başkan)
  • Feyyaz Akalın (Asbaşkan)
  • Akay Ekim (Sekreter)
  • Haldun Dandan (Üye)
  • Vedat Şekercioğlu (Üye)
  • Selçuk Yalçın (Üye)
  • Cafer Alp (Üye)
  • Mehmet Sındıraç (Üye)
  • Doğan Menküer (Üye)

Geçmişten günümüze kadar toplam 28 başkanı olan takımın şu andaki başkanı Aziz Çetin’dir. Mevcut yönetim altyapıya çok önem vermekte ve iyi bir altyapı sistemi yaratabilmek için genç teknik adam Nuri Şahin ile ortak hareket etmektedir. Bunun meyvelerini de toplamaya başlayan takım altyapı oyuncusu olan Doğukan Sinik’i Avrupa’ya ihraç etmiştir. Bu anlamda güncel rekabetçi yapı korunarak bir yandan da Antalyaspor geleceği inşa edilmektedir yönetim ve teknik ekip tarafından.

Sosyal sorumluluk projeleri de Antalyaspor yönetiminin üzerinde durduğu bir konudur. Spor okullarında hem kulübün geleceği teminat altına alınmakta hem de gençlere spor yapma olanağı sunulmaktadır. Dijital kütüphane ve Antalyaspor emeklilik planı da yine dikkat çeken ve başka takımlarca da örnek alınan sosyal sorumluluk projeleridir ki bunlar aynı zaman da kulüp için ek gelirler de yaratmaktadır.

Antalyaspor Stadyumu

2015 yılından beri Süper Lig’de mücadele eden Antalyaspor, kurulduğu günden itibaren 2010 yılına kadr maçlarını Antalya Atatürk Stadyumu’nda oynadı. 2010 yılında ise Antalya Stadyumu kulübün yeni evi oldu. 33.000 seyirci kapasitesine sahip olan stadyumun önüne bir de akrep heykeli konuldu. Antalyaspor Futbol Takımı, Akrepler ismi ile de anılmaktadır çünkü.

Antalyasporhaberleri.com-kulup Antalyaspor futbol kulübü

Taraftar Grupları

Antalyaspor, özellikle önemli maçlarda yeni stadını doldurmayı başaran bir takım. Birden fazla taraftar grubuna sahip olan kırmızı beyazlı takımda taraftar grupları, aldıkları bir kararla tek çatı altında birleşmiştir. Güney kale arkasında konuşlanan Grup 1966 ile kuzey kale arkasındaki taraftar grubu 07 Gençlik 1981 Antalyaspor adı altında dernekleşerek diğer taraftar derneklerini kapatma kararı almıştır. Bu anlamda Türkiye’de benzeri pek görülmemiş bir kenetlenme ve taraftar deneyimi yaşatmaktadır özellikle de yaşı genç futbolseverlere Antalyaspor.

Rakip takımlar arasında Kocaelispor taraftarı ile arası çok iyi olan Antalyaspor taraftarı, takımlarını Kocaelispor ile de kardeş takım olarak görürle. Buna karşılık Antalyaspor’un en büyük rakibi Denizlispor’dur ancak bugün Denizlispor artık 2. Lig’de olduğundan bu rekabet de tarihin sayfalarında kalmıştır şimdilik.