TFF Başkanı Büyükekşi’nin Açıklamaları

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Yönetim Kurulu olarak görevde bulundukları 6 ay içerisinde hayata geçirdikleri faaliyetleri değerlendirirken, önümüzdeki döneme yönelik projeleri ile ilgili de bilgiler verdi. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Yönetim Kurulu üyelerinin de bulunduğu Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen toplantıda, federasyon olarak medya ve kamuoyu ile çift yönlü bir iletişim süreci yürütmek gerektiğine inandıklarını belirterek, medya ile periyodik olarak bir araya gelip gelişmeleri paylaşacaklarını dile getirdi. Başkan Büyükekşi, medya ve kamuoyunun geri bildirimlerini de dikkate alarak özlenen futbol ikliminin, özlenen futbol kalitesinin ve değer yaratan futbol ekonomisinin hayata geçeceğine inandığını ifade etti.

Göreve geldikten sonra ülkenin hasret çektiği futbol iklimini oluşturmak için güven, adalet, şeffaflık, eşitlik prensiplerini olmazsa olmaz kabul edip, futbolun tüm paydaşları ile iletişim içerisinde Türk futbolunun sorunlarını çözmek için derhal harekete geçtiklerini söyleyen Mehmet Büyükekşi, uzun süredir tartışılan ama bir türlü hayata geçirilemeyen pek çok konuyu 6 ay gibi bir rekor bir sürede hayata geçirdiklerini de övgüyle dile getirdi.

“Harcama Limiti, Yayın İhalesi Ve Yabancı Sayısı Çözüme Kavuştu”

Göreve geldikleri ilk günlerde acil çözüm bekleyen ancak askıya alınmış olan harcama limitleri, yayın ihalesi, yabancı sayısı konularını çözüme kavuşturduklarını açıklayan Mehmet Büyükekşi, yeni harcama limitlerini ilan ettiklerini, kulüp lisans ve finansal fair play talimatını değiştirdiklerini, uzun süre imzalanamayan yayın ihalesi anlaşmasını 150 milyon TL daha artırarak 2,2 milyar TL olarak imzaladıklarını belirtti.

Süper Lig ve 1. Lig Yayın Hakları için BeIN ile olan sözleşmeyi yeni bedelle 2 yıl uzattıklarını, yabancı sayısını çözüme kavuşturduklarını, bu sezon Süper Lig’de 7+4 olarak planlanan yabancı sayısını kulüplerle istişare ederek 8+3 olarak devam etmesine karar verdiklerini, Spor Toto 1. Lig’de ise bir önceki sezonda uygulanan A Takım Listesinde 8 yabancı futbolcu uygulamasına devam kararı aldıklarını, buna ilaveten belirli kriterlere göre Spor Toto Süper Lig’de 3, Spor Toto 1. Lig’de 2 yabancı uyruklu 21 yaş altı futbolcunun transferine izin verdiklerini ifade etti.

“TFF 2. Lig 3. Lig Yayın Anlaşması İle Kulüpler Kalıcı Kazanç Elde Etti”

Göreve geldikten sonra uygulamaya başladıkları diğer önemli meselelerden de bahseden TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF 2. ve 3. Ligler Yayın Haklarını 5 yıllığına ihale ettiklerini, bu anlaşma ile bu liglerde yer alan 92 kulübün kalıcı gelir elde etmesini sağladıklarını, diğer taraftan, TFF 2. ve 3. Liglerin gelirlerini deplasman yol ve konaklama yardımlarındaki artışla yükselttiklerini, kulüplere; transfer tescillerinde Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vergi Dairelerinden vadesi geçmiş borcu olmadığına dair belge ibraz etme yükümlülüğünden 2022-2023 sezonunda muafiyet getirdiklerini ve bu sayede transferlerde önemli bir imkân sağlanmış olduğunu dile getirdi.