Ligden Çekilen Gaziantep FK Oyuncularının Durumu

Kahramanmaraş depremi sonrası depremden etkilenen 10 il içinde olan Gaziantep FK, Süper Lig’den çekileceğini Türkiye Futbol Federasyonu’na bildirmişti. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından onaylanan bu istek Gaziantep FK’nin 24.haftadan sonraki maçlarda hükmen yenik sayılacağını ama gelecek sezon küme düşmeyerek kaldığı yerden Süper Lig’den devam edebileceğini söylemişti. Gaziantep FK’nin ligden çekilmesi sonrası takımlar gözlerini değerli futbolculara çevirdi.

Kiralanan Oyuncular Kimler ve Nerede ?

Gaziantep FK kadrosundan sezon başladığında 7 oyuncusu kiralanmıştı ya da kiralanması planlanmıştı. Kahramanmaraş depremi sonrasında ise 15 Şubat tarihi itibariyle sağ kanat oyuncusu Lazar Markovic Süper Lig’in bir başkası takımı olan Trabzonspor tarafından sezon sonuna kadar yani 30 Haziran 2023 tarihine kadar kiralanmıştır. Gaziantep FK, ligden çekildikten sonra oyuncularının temposunu korumak maksadıyla kiralanacaklarını belirtmişti. Böylelikle formlarını koruyacak olan futbolcular gelecek sezon hız kaybetmeden Gaziantep FK’ne devamlılık getireceği düşünüldü. Gaziantep FK Joao Figueiredo için Başakşehir ile anlaşmanın eşiğinde olduğu söylentiler arasında.

Ayrıca Başakşehir, Mustafa Eskihellaç’ı da kadroya dahil etmek istiyor. Gaziantep FK’nün orta saha oyuncusu olan Furkan Soyalp ise Adana Demirspor’un gözetiminde olurken Gaziantep FK’nün kalecisi Günay Güvenç ise Muslera’nın sakatlığı sonrası arayışa giren Galatasaray’ın ilgisini çekti. Kaleci Günay Güvenç’in sadece Galatasaray talibi değil Kasımpaşa ve Adana Demirspor’un da talip olduğu söyleniyor. Beşiktaş’ında dahil olduğu bu kiralama sürecinde ise Beşiktaş, Alexandru Maxim’i bünyesine katmak istiyor.

Başakşehir’in göz koyduğu Gaziantep Futbol Kulübü’nden biri olan Joao Figueiredo konusunda anlaşmaya yakın oldukları ve bonservisi ile birlikte Başakşehir’e verileceği söyleniyor. Joao Figueiredo, futbol kariyerine Atletico Mineiro’da başlamıştır. 26 yaşında olan Joao Figueiredo toplamda 147 maça çıkmış ve toplam 47 gole adını yazdırmıştır. Gaziantep FK’nün forveti olan Joao Figueiredo, Gaziantep FK’nde 51 maça çıkmış ve 14 gole adını yazmıştır.

Başakşehir’in bir diğer göz kontağında olan Mustafa Eskihellaç ile de anlaşmanın sonunda olduğu söyleniyor. 25 yaşındaki orta saha oyuncusu futbol kariyerine Çağlayanspor’da başlamıştı. Mustafa Eskihellaç toplamda 160 maçta forma giymiş 21 gole imza atmıştır. Gaziantep FK’nde sezonda 4 maça çıkmıştır.

Adana Demirspor’un göz koyduğu Gaziantep FK’nün orta saha oyuncusu Furkan Soyalp futbol kariyerine Bursaspor’da başlamıştı. 27 yaşındaki genç orta saha oyuncusu toplam 70 maça çıkmışm 5 gol atmıştır. Furkan Soyalp’in Adana Demirspor ile anlaşmaya varmasına az kaldığı da söyleniyor.

Gözde kaleci Günay Güvenç, Galatasaray, Adana Demirspor ve Kasımpaşa tarafından talep edilen bir kaleci oldu. Anlaşmaya varan ise Kasımpaşa oldu. 31 yaşındaki kaleci futbol kariyerine SSV Ulm 1846 takımının altyapısında başlamıştı. Türkiye’de ilk Beşiktaş’ın kalesini koruyan Günay Güvenç toplamda kariyeri boyunca 204 maçta forma giymiştir.

Beşiktaş, Alexandru Maxim’i bünyesine katmak için tüm şartları zorlarken teklifleri arasında Gaziantep FK’ne kiralama bedelini ödemeyi ve futbolcunun yarım sezon ücretinin tümünü ödemeyi teklif etti.

Kiralamalar Sonucu

Gaziantep FK oyuncularının kiralanması sonucu başarılı oyuncularının formlarını koruyacağını bir sonraki sezonan 2023- 2024 sezonuna tam hazır bir şekilde başlayacağını düşünüyor. 18 Şubat’ta tüm transferlerin sonuçlanması bekleniyor.