Jorge Jesus, Fenerbahçe’deki Dönüşümü İşte Böyle Başlattı

Uzun zamandır aynı tempoda ve düzende devam eden Fenerbahçe’ye yeniliği ve değişiklikleri getiren Jorge Jesus, başarılı bir sezon yaşatacağının sinyallerini şimdiden vermeye başladı. Portekizli teknik direktör Jorge Jesus, Fenerbahçe’nin hocalığını yapmaya başladığı andan beri takımda köklü yeniliklere imza atmaya devam ediyor. Bu yeniliklerde teknik konulara ek olarak moral, motivasyon ve iletişim gibi önemli özelliklere de önem veriyor.

Kulüp İçerisindeki Köklü Değişiklikler

Jorge Jesus, büyük dönüşüme takımın Samandıra tesislerinde başladı. Tesisin tüm bölgelerine ve etrafına Fenerbahçe’nin tarihini ve güzel anılarını yansıtan çeşitli fotoğraflar koydurdu. Buna ek olarak, Fenerbahçe’nin özellikle 1959 ve öncesinde kazandığı 28 şampiyonluk kupasının resimlerini de tesisin girişine astırdı. Bu sayede Samandıra’ya giren oyuncular, ilk önce bu fotoğraflar ile karşılaşarak motivasyon ve moral yükselmesi yaşayabilecek.

Jesus, takım ile teknik ekibin koordineli çalışması adına her çalışma öncesi yarım saat toplantı yapılmasını uygun gördü. O gün yapılacak antrenmanların detayları anlatılarak daha koordineli bir çalışmanın sağlanmasına yardımcı olmak buradaki en önemli amaçlardan bir tanesi. Ayrıca futbolcuların her biri ile özel ilgilenilerek kendilerinin ve rakiplerinin zayıf ve güçlü yönleri hakkında da bilgi aktarımı sağlanıyor. Bu esnada futbolculara her çalışma günü taktik ve moral yüklemesi de yapılarak antrenmanların daha verimli geçmesini sağlanıyor.

Takım normalde haftada 1 – 2 gün salon antrenmanı yaparken artık her gün ilk önce salonda çalışma yapılıyor, ardından sahaya geçiliyor. Bu sayede antrenmanların hem süresi hem de yoğunluğu artmış oluyor. Bu tempo ilk başlarda futbolcular için çok yoğun bir tempo gibi gözükse de takımın geleceği açısından aslında çok verimli bir süreç. Bu nedenle Jesus futbolcuların maçın son dakikalarında dahi şiddetli pres ile karşı takıma baskı kurabilmelerini sağlıyor. Futbolcuların şimdiden geldikleri güç ve dayanıklılıkları göz önüne alındığında bu taktiklerin işe yaradığından neredeyse herkes emin.

Jesus, disiplini seven bir hoca olarak takıma bazı sert kurallar koyuyor ve bu kurallara uymayanları cezalandırmaktan da çekinmiyor. Kulüp içerisinde telefonun yasaklanması bu kurallardan bir tanesi. Bunun takım içerisindeki iletişimin daha güçlü ve etkin olması için yapıldığı düşünülüyor. Ayrıca tesise giriş çıkış saatleri, dinlenme süreleri gibi konularda da futbolcular kurallara daha fazla dikkat etmeye başladılar.

Emekler Karşılığını Şimdiden Gösteriyor: Alanyaspor Maçındaki 5 – 0’lık Galibiyet

Teknik konuların yanında iletişim becerileri ve motivasyon gibi önemli noktalara da özen gösteren Jorge Jesus, takımdaki başarının etkilerini şimdiden görmeye başladı. 18 Eylül 2022 Pazar günü oynanan Fenerbahçe – Alanyaspor maçında takım harika bir performans sergileyerek hem rakiplerini hem de tribünleri etkisi altına aldı. Jesus’un taktiklerinin bu kadar kısa sürede etkili olduğunu görmek, takım içerisindeki bu başarının da şüphesiz devam edeceğinin göstergesidir.