Gelmiş Geçmiş En İyi Türk Teknik Adamlar

Puan sıralamasına göre en yüksek puan ortalamasına sahip teknik adamlar. İlk sırada ligimizde uzun yıllar görev yapan ve bu süreç içerisinde sadece 2 farklı takım çalıştıran ve takımının başında çıktığı 339 maç sonrası 2.04 puan ortalaması yakalayan Fatih Terim birinci sırada yer alıyor. Fatih Terim aynı zamanda UEFA kupasını kazanan Galatasaray‘ın ve Avrupa‘da 3. olan A Milli Takımımız’ın teknik direktörlük görevini yürütmüştür .

Listenin Devamında Fatih Terim’in Takipçileri

Ligimizde uzun yıllar görev yapan bir diğer teknik adam olan Mustafa Denizli’nin ise maç başına 1 . 96 puan ortalaması bulunuyor. Çalıştırdığı takımların başında 323 maça çıkan Mustafa Denizli ayrıca üç farklı takımla da şampiyonluk kupasını kaldırmıştır.

Kariyeri boyunca 10 sezonda 4 farklı takım çalıştıran ve 1.80 puan ortalaması yakalayan Gündüz Kılıç 3. sırada yer almakta. Kariyeri boyunca çalıştırdığı takımlar ise Galatasaray, Beşiktaş , Feriköy , Altay . Çalıştırdığı takımların başında ise 297 maça çıkan Gündüz Kılıç ligimize gelmiş önemli teknik adamlardan birisi .

 Şenol Güneş ise çalıştırdığı 5 farklı takımın başında 408 maça çıkan Şenol Güneş 1 . 77 puan ortalamasıyla listede 4. Sırayı aldı. Ayrıca Şenol Güneş ligte en fazla galibiyet elde eden teknik adamdır . Dünya Kupası’nda 3 . olan kadroyu da çalıştıran Şenol Güneş tarihe geçmiştir .

16 sezon boyunca 5 farklı takımın teknik direktörlük görevini yapan Ahmet Suat Özyazıcı ise 1 . 73 puan ortalamasıyla 5 . sırada. Hala aktif teknik direktörlük kariyerine devam eden Ertuğrul Sağlam ise ligimizde çalıştırdığı 5 takımın başında çıktığı 322 maçta 1 . 62 puan ortalamasayıla 6. Sırada . Aynı zamanda 2009-2010 sezonunda Bursaspor ‘ la Süper Lig şampiyonluğu yaşayan Ertuğrul Sağlam , adını akıllara kazımıştır.

Süper Lig’de Devleştiler

Spor Toto Süper Lig ‘ te 10 sezonda 5 farklı takım çalıştırmış olan Özkan Sümer, çalıştırdığı takımların başında 246 maça çıkmış ve 1 . 61 puan ortalaması yakalayarak listemizde 7 . sırada yer almakta. Bir diğer tecrübeli teknik adam olan Rıza Çalımbay ise çalıştırdığı 7 farklı takımın başında 365 maça çıkmış ve 1 , 53 puan ortalamasıyla listede 8 . sırada yer alıyor.

Tolunay Kafkas ise 9 . sırada yer almakta. Ligte 8 sezon boyunca Trabzonspor , Karabükspor , Gaziantepspor , Kayserispor gibi takımların teknik direktörlük görevini yürütmüştür . Çalıştırdığı takımların başında ise 195 maça çıkan Tolunay Kafkas 1 . 51 puan ortalaması yakaladı.

Aykut Kocaman listede 10 . sırada yer almakta . 5 farklı takım çalıştırmış olan Aykut Kocaman çalıştırdığı takımların başında 337 maça çıkan Aykut Kocaman 1 . 50 puan ortalaması yakaladı.