Galler Letonya’yı Mağlup Etti

Milli takımımızın da yer aldığı D Grubu’nda 28 Mart 2023 günü oynanan maçta Galler ile Letonya karşı karşıya geldi. Saat 21.45’te başlayan mücadeleyi Giorgi Kruashvili yönetti. Cardiff City Stadyumu’nda oynanan maçın detaylarına yakından bakmaya ne dersiniz?

Galler Kazanmayı Hedefliyordu

Galler ilk maçında deplasmanda Hırvatistan ile karşı karşıya geldi. Hırvatistan maçın önemli bir kısmını 1-0 önde götürdü. Ancak, Galler uzatma dakikalarında bulduğu golle maçtan 1-1’lik beraberlik ile ayrıldı. Bu beraberlik Galler’i çok sevindirdi.

Galler ikinci maçında Letonya’yı mağlup etmeyi hedefliyordu. Letonya grupta beş takım olmasından mütevellit henüz maç yapmamıştı. Onlar da bir sürpriz yaparak bu zorlu deplasmandan puan ile ayrılmayı hedefliyordu.

Galler teknik direktörü Robert Page takımını sahaya 3-4-2-1 dizilişiyle çıkardı. Kaleyi her zaman olduğu gibi Ward korudu. Defansta Williams, Mepham ve Rodon vardı. Orta sahada Roberts, Ampadu, Morrell ve James görev yaptı. Ramsey ve Wilson forvet arkasında şans bulan isimlerdi. İleride tek forvet olarak Moore vardı.

Letonya Sahaya Çift Forvet ile Çıktı

Letonya Türkiye’nin eleme maçlarında en çok karşılaştığı ülkelerinden birisi! Euro 2024 elemelerinde de yine Letonya ile aynı gruba düştük. Letonya’yı güncel tarih itibariyle Dainis Kazakevics çalıştırıyor. Kalede Steinbors, defansta Savalnieks, Oss, Cernomordijs ve Sorokins, orta sahada Ciganiks, Tobers, Zjuzins ve Ikaunieks, ileride Uldrikis ve Gutkovskis vardı.

Galler Üç Puanı Tek Golle Aldı

Galler saha ve seyirci avantajını da kullanarak bu maçtan galibiyet ile ayrılmayı hedefliyordu. Letonya ise tipik bir deplasman takımı olarak geride beklemeyi ve kontrataklarla hızlı hücum etmeyi düşünüyordu. Ayrıca, uzun toplarla golcüsü Uldrikis’i pozisyona sokmayı planlamıştı. Letonya’nın planları işlemedi. Galler ise topa daha çok sahip olan ve pozisyon bulan taraf oldu.

Dakikalar 41’i gösteriyordu. Galler bu dakikada Moore’ın attığı golle 1-0 öne geçti. İlk yarıyı da bu golle 1-0 önde tamamlayan Galler’in ikinci yarıda yapacakları merak ediliyordu. Ancak, maçın ikinci yarısında gol olmadı. Galler bu önemli maçı 1-0 kazanmasını bildi.

D Grubu’ndaki Son Durum!

D Grubu’nda oynanan diğer maçta Hırvatistan’ın Türkiye’yi 2-0 yendiğini söyleyebiliriz. Bu durum Hırvatistan’ı grup liderliğine taşıdı. Luka Modric ve arkadaşları iki maçta topladıkları dört puanla zirveye yerleştiler. Galler de tıpkı Hırvatistan gibi dört puan topladı. Onlar da ikinci sırada bulunuyorlar. Türkiye üç puanla üçüncü sırada yer alırken Letonya ve Ermenistan’ın henüz puanla tanışamadıklarını söyleyebiliriz.

Galler Haziran Ayında Türkiye ve Ermenistan ile Karşılaşacak

Galler gruptaki üçüncü maçında 16 Haziran 2023 tarihinde kendi sahasında Ermenistan ile karşı karşıya gelecek. O maçın ardından 19 Haziran 2023 tarihinde deplasmanda Türkiye ile karşılaşacak. Bilhassa Türkiye – Galler maçının grup ikinciliği adına hayati önem taşıdığından bahsetmek gerekir.