Filenin Sultanları Eylül Ayında Olimpiyat Elemelerinde Mücadele Edecek

Filenin Sultanları, 2023 yazında ülkemize güzel bir gurur yaşattı. İlk hedef Milletler Ligi oldu. Geçmiş yıllarda Milletler Ligi’nde final oynama başarısına erişmiştik. Fakat, bu organizasyonda şampiyonluk elde edememiştik. Giovanni Guidetti’nin ayrılması ve göreve Daniele Santarelli’nin gelmesi ile beraber işler değişti.

Daniele Santarelli, yaz sezonu için son derece geniş bir aday kadro açıkladı. Giovanni Guidetti döneminin kesik yiyen isimleri Gizem Örge, Kübra Akman ve Neriman Özsoy’un da kadroda olmaları dikkat çekici bir detaydı. Filenin Sultanları, Milletler Ligi’nde şampiyon oldu. Üstelik tüm bunları yaparken çeyrek finalde İtalya’yı, yarı finalde ABD’yi, finalde de Çin’i güzel bir oyununun ardından mağlup etti. Ülkemize uluslararası bir başarı kazandırdı.

Hedef Avrupa Şampiyonası!

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı; Milletler Ligi’nin ardından sadece beş günlük bir tatil yaptı. Ardından, Avrupa Şampiyonası hazırlıklarına başladı. Türkiye, Avrupa Şampiyonası’nda güzel başarılar elde etmişti. Bilhassa 2019 yılında Ankara’da Sırbistan ile oynanan final maçı halen daha hafızalardaki yerini koruyor. Milli takımımız, söz konusu maçı son derece şanssız bir şekilde kaybetmişti. Bu yüzden, Avrupa Şampiyonası’nı ikinci sırada tamamlamıştı.

2023 Avrupa Şampiyonası; 15 Ağustos 2023 tarihinde başlayacak. 3 Eylül 2023 tarihinde oynanacak olan final maçı ile sona erecek. 24 ülkenin katılacağı bu organizasyona birden çok ülke ev sahipliği yapacak. Türkiye, C Grubu’nda yer alıyor. Grup maçlarını Almanya’nın Düsseldorf şehrinde oynayacak. Türkiye’nin gruptaki rakipleri arasında ev sahibi Almanya, Çek Cumhuriyeti, Azerbaycan, Yunanistan ve İsveç bulunuyor.

Türkiye’nin Avrupa Şampiyonası’na hangi kadro ile gideceği kısa süre içerisinde açıklanacak. Daniele Santarelli, hazırlık sürecini 16 oyuncu ile geçirmeyi tercih etti. Bu isimlerden ikisi elenecek. Turnuvaya 14 voleybolcu ile gidilecek. Filenin Sultanları’nın geniş kadrosunda aşağıdaki isimler bulunuyor:

  • Pasör: Elif Şahin, Cansu Özbay
  • Pasör Çaprazı: Melissa Vargas, Ebrar Karakurt
  • Smaçör: Hande Baladın, İlkin Aydın, Derya Cebecioğlu, Saliha Şahin, Tuğba İvegin
  • Orta Oyuncu: Eda Erdem Dündar, Zehra Güneş, Kübra Akman, Aslı Kalaç
  • Libero: Gizem Örge, Şebnem Simge Aköz, Ayça Aykaç

Eylül Ayında Olimpiyat Eleme Maçları Oynanacak

Takdir edersiniz ki, 2024 yılında Paris’te düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları’na katılmak son derece önemli! Milli takımımız, Avrupa Şampiyonası’nın sona ermesinin ardından eleme maçları için hazırlanmaya başlayacak. B Grubu’nda yer alan Türkiye, maçlarını Japonya’nın Tokyo şehrinde oynayacak. Gruptaki rakiplerimiz arasında Arjantin, Belçika, Brezilya, Bulgaristan, Japonya, Peru ve Porto Riko yer alıyor. Türkiye, grubunu ilk iki içerisinde bitirdiği takdirde Paris vizesi alacak.

Filenin Sultanları, eleme maçlarında birbirinden güçlü ülkeler ile mücadele edecek. Bizi en çok Brezilya ve Japonya’nın zorlayacağından bahsedebiliriz. Bilhassa Japonya, ev sahibi olmanın verdiği avantaj ile hareket edecektir.