Filenin Efeleri Şampiyonada Tarih Yazdı

Filenin Efeleri lakaplı A Milli Erkek Voleybol takımımız 24 yıl sonra ilk kez 2022 FIVB Dünya Voleybol Şampiyonası ‘nda tekrar yer aldı. Polonya ve Slovenya ‘nın ev sahipliğinde düzenlenen turnuvada A Milli Erkek Voleybol takımımız E grubunda yer aldığı turnuvayı 2. Bitirerek tarihinde ilk kez gruptan çıktı. Ay – yıldızlı erkek voleybol takımımız grubun ilk maçında karşılaştığı Çin Erkek Voleybol takımını  3 – 0 (25 – 15, 25 – 19, 25 – 14) mağlup etmişti.

Grubun ikinci maçında turnuvanın favori ekiplerinde İtalya ile karşılaşan ay – yıldızlı erkek voleybol takımımız güçlü rakibine 3 – 0 (25 – 18, 25 – 20, 25 – 22) mağlup oldu. Filenin Efeleri grubun son maçında da Kanada ile karşılaştı. Ay – yıldızlı erkek voleybol takımımız Kanadalı voleybolcuları 3 – 0 (25 – 23, 25 – 23, 25 – 17) mağlup etmeyi başardı. 4 takımın yer aldığı grup aşamasında 3 ‘te 2 yapan ay – yıldızlı erkek voleybolcularımız 2. Sırada tamamladığı E grubunu 2. Tamamlayarak tarihinde ilk kez son 16 turuna kalma başarısı gösterdi. 1998 yılından sonra ilk kez yer aldığı FIVB Dünya Şampiyonası ‘nda tarihi bir başarıya imza atarak son 16 turuna kalan Filenin Efeleri bu derece ile 2024 Paris Olimpiyat Oyunları elemelerinde de oynamaya hak kazanmış oldu.

Son 16 Turunda Filenin Efeleri

4 ‘er takımlı 6 grubun bulunduğu turnuvada grup aşamasında gruplarını ilk iki sırada tamamlayan takımlar ve en iyi 4 grup üçüncüsü son 16 turuna yükselirken diğer ülkeler de turnuvaya veda etmek durumunda kaldı. Son  16 turuna kalan ülkeler ise

A grubu : Sırbistan, Ukrayna, Tunus

B grubu : Brezilya, Japonya, Küba

C grubu : Polonya ve ABD

D grubu : Fransa, Slovenya, Almanya

E grubu : İtalya ve Türkiye

F grubu : Hollanda, İran, Arjantin       oldu.

A milli erkek voleybol takımımız son 16 turunda ABD Voleybol takımı ile eşleşti. Karşılaşma 4 Eylül Pazar günü Polonya ‘da oynanacak.

Turnuvadaki diğer eşleşmeler ise Slovenya – Almanya, İtalya – Küba, Polonya – Tunus, Hollanda – Ukrayna, Fransa – Japonya, Sırbistan – Arjantin, Brezilya – İran olarak açıklandı.

Son 16 turundan galibiyetle ayrılan takımlar 7 Eylül – 8 Eylül ‘de çeyrek final mücadelesi verecek. Yarı final mücadelesi ise 10 Eylül tarihinde oynanacak.  Turnuvanın finali de 11 Eylül Pazar günü Polonya ‘nın Katowice kentinde oynanacak ve 2022 FIVB Dünya Voleybol Şampiyonası ‘nda kupa sahibini bulacak.

Tarih Yazan Kadromuz

Ay – yıldızlı formayı ilk kez son 16 ‘da temsil etmeye hak kazanan kadromuz ise :

 Arslan Ekşi, Arda Bostan (pasör), Ahmet Tümer, Bedirhan Bülbül, Faik Samed Güneş (orta oyuncu), Kaan Gürbüz, Metin Toy, Adis Lagumdzija (pasör çaprazı), Mirza Lagumdzija, Burak Güngör, Burutay Subaşı (smaçör) ve Volkan Döne, Berkay Bayraktar (libero)

.