Eleştiri: Ersun Yanal

Ersun Yanal, Türkiye futbolunun temsil ettiği değerleriyle önemli bir hocası. Özellikle Fenerbahçe’nin başında yaşadığı başarı, bugün Türkiye’nin en önemli oyuncuları olarak hatırlanan Arda Turan, Burak Yılmaz, Selçuk İnan gibi oyuncuları yetiştiren hoca olması, oynattığı veya oynatmak istediği pozitif futbol gibi konularla ön plana çıkan hocanın artık eskisi kadar mutlu bir tavrı yok.

Genel bir sınıflandırma yapacak olursak Mustafa Denizli, Fatih Terim ve Şenol Güneş’i futbolumuzun efsane teknik hocaları diye nitelendirebilir, Ersun Yanal’ı da ismi geçen bu hocalardan sonraki gruba rahatlıkla yazabiliriz. Hal böyle olunca Ersun Yanal gibi önemli bir ismin daha iyi bir kariyer yönetimine ihtiyacı olduğunu düşünmek işten değil.

Eskiyen Yüz Ersun Yanal

Kariyeri boyunca sırasıyla, Denizlispor, Ankaragücü, Türkiye Milli Takımı, Manisaspor, Trabzonspor, Eskişehirspor, Fenerbahçe gibi takımları çalıştıran hoca Trabzonspor’da 3 dönem, Fenerbahçe’de ise 2 dönem teknik direktörlük yaptı.

Transfermarkt’ın verilerine göre bunca yıllık kariyeri olan Ersun Yanal’ın ortalama görev süresi 1 yıldan biraz fazla. Ve bu ortalama süre azlığı da Ersun Yanal’ın değerinin anlaşılamamasına ve hatta değersizleştirilmesine neden oluyor ve bu durum bir noktada Ersun Yanal’ın hatası.

En basit örnek olarak tecrübeli teknik adamın Antalyaspor yönetiminden bazı kişiler ile sorun yaşadığı ve bu nedenle takımdan gönderilmesinin istendiği basında yazıldı, çizildi. Kariyerinde Trabzonspor ve Fenerbahçe gibi hatta Türkiye Milli Takımı gibi takımları yönetmeyi başarmış olan bir hocanın Antalyaspor tarafından sezonun daha 3. Haftasında gönderilmesi ihtimali de Ersun Yanal’ın marka değerine zarar veren durumlardan bir tanesi.

Dünyanın en iyi teknik direktörlerinden biri olan ve inanılmaz başarılara imza atan Jose Mourinho dahi bu durumla alakalı olarak eleştiriliyor. Real Madrid, İnter, Chelsea, Porto gibi kulüplerde inanılmaz başarılara imza atan bir teknik adamın bu başarıları zamanında yaşanan güzel bir hatıra olarak kalırken Tottenham’dan kovulması ise kariyerinin baş aşağı düşmeye başladığı düşüncesini yaratıyor. Ersun Yanal da tıpkı Mourinho’nun yaşadığı problemi yaşıyor.

Anadolu’nun Farkı

Türkiye’de oynanan ve yönetilen futbol kültürünün teknik direktör harcamaya ne kadar meraklı olduğu futbolun tüm paydaşları tarafından bilinen bir olgu. Ve eğer Fatih Terim değilseniz, ki kendisi de benzer senaryoları yaşadı, taraftar tarafından eskisi kadar başarılı olmadığınız düşünüldüğü anda yalnız kalırsınız.