Çanlar Antalyaspor İçin Çalıyor

Süper Lig’in 22’inci haftasında son haftalarda formda olmasa da iç sahada kuvvetli bir takım görüntüsü veren Rizespor’a konuk olan Antalyaspor, 19 Ocak 2022 günü Rize’de sahaya çıktı. Ancak Gaziantep FK-Yeni Malatyaspor maçında yaşanan senaryoya benzer bir senaryo Rize’de de yaşandı ve aşırı kar yağışı nedeniyle maçın 23’üncü dakikasında şartların futbol oynamaya müsaade etmeyeceği belirlenerek maçın ertelenmesine karar verildi. 20 Ocak 2022 günü Rize’deki hava şartlarının düzelmesiyle birlikte başlayan maçta yine iyi bir performans sergileyemeyen Antalyaspor, sahadan 2-1 mağlup ayrılarak küme düşme hattının ateşini hissetmeye başladı.

Antalyaspor’un Korkulu Süreci

Kadrosuna Admir Mehmedi, Lucas Martins gibi isimleri ekleyerek güç kazanan Antalyaspor, Süper Lig’de 22’inci haftanın bir diğer ertelenen maçında 20 Ocak 2022 günü Rizespor’a konuk oldu.

Son haftalarda kan kaybetse dahi iç sahada gösterdiği başarılı performans ve duran toplardaki başarılı görüntüsüyle öne çıkan Rizespor’un bu iki öne çıkan özelliği karşısında etkisiz kalan Antalyaspor, sahadan 2-1 mağlup ayrılarak ligin ikinci yarısında oynadığı 3’üncü maçtan da puan kaybıyla ayrıldı ve küme düşme hattından uzaklaşma şansını tepti.

20 Ocak 2022 tarihinde oynanan Antalyaspor maçının bitiminden sonra başlayacak olan Galatasaray-Kasımpaşa maçında Kasımpaşa’nın 3 puan alması durumunda haftayı küme düşme hattında tamamlayacak olan Antalyaspor’da bu nedenle tek umut Galatasaray’ın Kasımpaşa karşısında galip gelmesi olacak.

Antalyaspor’da Hatalar Silsilesi

Antalyaspor’un Rizespor’a 2-1 mağlup olduğu maçta takımın görüntüsü gerçekten kabul edilebilir gibi değildi.

Takımın kötü kadrosundaki en kaliteli oyunculardan birisi olan Fredy’nin yaptığı penaltı Rizespor’un eşitliği sağlamasına neden olurken, Rizespor’un bu sezon alametifarikası olan duran toplar konusunda Antalyaspor’un yaşadığı eksiklik bu konuda net bir problem olduğunu gösteriyor.

Antalyasporlu oyuncular, Nuri Şahin’in verdiği talimatları akıllarında tutamayacak veya dikkat etmeyecek kadar düşük oyun zekâsına sahiplerse bu takımın kurulmasında payı olan yöneticilerin neye göre karar verdiğini sorgulamak gerekir.

Bir diğer ihtimal olan Nuri Şahin’in takımını rakip takımın kullandığı duran toplar konusunda uyarmamış olma ihtimali ise ilk ihtimale göre daha az gerçekçi ve daha çok can sıkıcı sayılabilecek bir ihtimal.

Her ne kadar Gökhan Gönül duran toplarda etkili bir oyuncu olsa da başarılı sağ bekin bu etkisi genelde arka direk veya ön direk organizasyonlarında görülürdü.

Ancak Rizespor maçında Boldrin direkt olarak ceza sahası içine orta kesti ve Gökhan Gönül bu noktadan yaptığı kafa vuruşuyla topu ağlara göndererek takımını öne geçirdi.

Duran topta Gökhan Gönül’ü tutmakla sorumlu olan ancak bu sorumluluğu yerine getiremeyen Antalyaspor savunmacısı Naldo’nun 1.75 m boyundaki Gökhan Gönül’den 13 santim daha uzun olduğunu ve hava toplarında da iyi bir oyuncu olarak gösterildiğini ancak pozisyonda çok kötü bir hareketlenmeyle Gökhan’ı serbest bıraktığını söylemek gerek.