Antalyaspor’un Kötü Gidişatı

Süper Lig’in 22’inci haftasında kendi sahasında en güçlü takımlardan birisi olan Çaykur Rizespor’a konuk olan Antalyaspor, bu maçı uzun bir süre daha hatırlamak istemeyecektir. Normal şartlar altında 19 Ocak 2022 tarihinde oynanmaya başlanan maç, Rize’deki sağanak kar yağışı nedeniyle 23’üncü dakikada durdurulup 20 Ocak tarihine ertelendi ancak Antalyasporlu oyuncular sanki kafa olarak Antalya’ya geri dönmüş gibilerdi. Bu durum Kırmızı Beyazlılara çok pahalıya mal oldu ve sahadan 2-1 mağlup ayrılan Antalyaspor, 23’üncü hafta öncesi küme düşme hattına geriledi.

Antalyaspor’un Odaklanma Problemi

Bu sezon adına Süper Lig’in en zayıf kadroları sıralansa hiç kuşkusuz Antalyaspor listenin ilk sıralarında yer alacaktır. Çok dengesiz bir kadro mühendisliği ile kurulan ve istikrarsız oyunculardan oluşan bir takım olan Antalyaspor’un ligin 22’inci haftasında oynadığı uzatmalı Çaykur Rizespor maçının kaybedilmesindeki temel etmenlerden birisi de bu kadro zayıflığı.

Antalyaspor kadrosu, oyun içerisinde odaklanma sorunu yaşıyor ve bu durum Antalyaspor’a çok ciddi bedeller ödetiyor. Ancak bundan belki daha da önemli sayılabilecek problem Antalyasporlu oyuncuların yaşadığı odaklanma problemlerinin tek boyutlu olmaması.

Öyle ki, Antalyasporlu oyuncular bazen o kadar fazla tek bir etmene odaklanıyorlar ki bu durum Kırmızı Beyazlılarda çok basit hatalar yapılmasına sebebiyet veriyor. Nitekim Rizespor’un bir şanssızlıkla yediği golden sonra eşitliği sağladığı penaltı golünün öncesindeki pozisyonda Antalyaspor orta sahasının en istikrarlı sayılabilecek isimlerinden Fredy’nin yaşadığı problem de tam olarak bu.

Fredy, pozisyonda topu alabilmeye o kadar çok odaklanıyor ki rakibine yaptığı anlamsız şarjı ve şiddetini hiç düşünmeyerek penaltıya sebebiyet veriyor. Skorda eşitliği sağlayan Rizespor adına bu sezon öne çıkarılabilecek nadir olumlu özelliklerden bir diğeri ise duran toplar.

Bu noktada da yine odaklanma konusunda problem ortaya çıkıyor ve 57’inci dakikada kendisine Güray Vural’ın desteğe geldiğini görmeyecek kadar topu çalmaya uğraşan ve çevresini kontrol etmeyerek Boldrin’e faul yapan Kudryashov’un bu hatası da Rizespor’un 2’inci golüne sebebiyet veriyor.

Serbest vuruşta 1.75 m boyundaki Gökhan Gönül’ü tutmak konusunda neredeyse amatör lig futbolcusu kadar basit bir koşuyu yapamayan 1.89’luk Naldo’ya takım arkadaşları ne kadar kızsa haklı.

Antalya’da Baskı Artıyor

Bu sezonun en zayıf kadrolarından birisi olan Antalyaspor’da Nuri Şahin’in taktiksel anlamda potansiyelli bir hoca olduğunu söylememek genç teknik adama ayıp etmek olur ancak takımın kırılganlığının önüne geçmek konusunda sorun yaşadığı da çok net bir gerçek.

Antalyaspor, ligin ikinci devresinde oynadığı 3 maçtan sadece 1 puan çıkarabildi ve ligin 16’ıncı haftasında kimsenin yenemediği Trabzonspor’u yendikten sonra bir daha hiç galibiyet sevinci yaşayamadı.

Bu kötü performans nedeniyle 23’üncü haftada oynayacağı Gaziantep FK karşılaşması öncesi haftayı küme düşme hattında kapatan Antalyaspor’un üstündeki baskı her geçen gün daha da artıyor.