Antalyaspor’dan Erteleme Talebi

Türkiye’nin sosyal hayatının her alanında olduğu gibi futbolda da soğuk havanın etkisi hissedilmeye devam ediyor ve bu etki tıpkı Antalyaspor’un Başakşehir’in sahasında oynayacağı gibi İstanbul’da oynanacak maçları direkt olarak etkiliyor. Zira meteorolojiden gelen bildirimler sonrasında İstanbul’dan kalkan veya iniş noktası İstanbul olan yüzlerce uçuş iptal edildi ve Antalyaspor da bu nedenle metropole gelebilmek konusunda problem yaşıyor. Bu sıkıntıların etkisiyle sağlıklı bir şekilde maça çıkamayacağını düşünen Antalyaspor Yönetimi, 13 Mart Pazartesi günü oynanacak maçın ertelenmesi için TFF’ye başvuruda bulundu.

Yağışlı Hava

Sezonun ikinci yarısında Süper Lig’de oynadığı maçlardan aldığı başarılı sonuçlar sayesinde küme düşme riskini büyük ölçüde üstünden atan Antalyaspor, vitesi yükseltebilmek adına Başakşehir ile oynanacak 29’uncu hafta maçını oldukça önemsiyordu.

Ancak son 35 yılın en soğuk ve yağışlı havasının Türkiye’de etkisini göstermesiyle birlikte İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin hemen hemen her ilinde sıkıntılı bir süreç başladı ve sıkıntıların daha da artmaması için bir dizi önlem alındı.

İniş veya kalkış noktası İstanbul olan yüzlerce uçak seferi bu nedenle iptal edildi. Hâl böyle olunca 13 Mart Pazar günü Başakşehir’in stadında oynanacak Başakşehir-Antalyaspor maçı da riske girmiş oldu.

Antalyaspor bir türlü İstanbul’a gidecek yolu bulamadı ve takım geç kalmaya başladı. 12 Mart Cumartesi itibariyle İstanbul’a yolculuk etmeye başlayamayan Akdeniz temsilcisi, eğer bir çözüm bulamaz ve otobüsle İstanbul’a gitmeye kalkışırsa hem şartlar nedeniyle hem de yorgunluk nedeniyle kendini oldukça riske atmış olacak.

Nitekim Kırmızı Beyazlı ekibin yönetimi de aynı fikirde olacak ki bu konuyla alakalı olarak Türkiye Futbol Federasyonu’na talepte bulundu ve Başakşehir ile oynanacak maçın ertelenmesini talep etti. Bununla birlikte federasyonun benzer bir talepte bulunan ancak Giresun’da oynanacak maçın ertelenmesini talep eden Gaziantep FK’nın talebini reddettiğini hatırlatmakta fayda var.

Yollar Kapalı

Antalya ile İstanbul arasında oldukça uzak bir mesafe söz konusu ve takımın normal şartlarda maçtan 1 gün önce İstanbul’da yer alması gerekiyordu.

Ancak takımın mega şehre kalkan uçağı iptal edilince Antalyaspor 12 Mart gününü de antrenman yaparak geçirmek zorunda kaldı. TFF’ye yaptığı başvurunun kısa süre içerisinde neticelenmesini bekleyen Antalyaspor buna göre bir yol haritası çizecek.

Fakat Antalyaspor adına maçın ertelenmesinden başka bir çıkış noktası da pek varmış gibi gözükmüyor. Bahsi geçtiği gibi yolların kapandığı, üst üste kazaların yaşandığı bir noktada kara yolculuğu yapmak bir takım adına hiç iyi bir alternatif değil.

Kaldı ki iki şehir arasındaki mesafenin karayoluyla kat edilmesi takımın yol yorgunluğundan maç öncesinde bile bitap düşmesi anlamına gelebilir. Bakalım Türkiye Futbol Federasyonu son haftalarda aldığı ilginç kararlara bir yenisini mi ekleyecek yoksa Antalyaspor’un oldukça haklı talebine olumlu mu yanıt verecek.