Antalyaspor’da Kabus

Antalyaspor, geçen sezondan bu yana iyi olmayan günler yaşıyor. 2020/2021 sezonun devre arasına yakın bir tarihte tecrübeli teknik adam Ersun Yanal’ı takımın başına getiren Akdeniz ekibi, Ersun Yanal’ın ilk sezonunda izlediği strateji sayesinde ligde tutunabildiyse de bu sezonun başından bu yana yaşanan kabus devam ediyor.

Antalyaspor’da Puanlar Az

4 maçta sadece 4 puan toplayabilen Antalya ekibi, oynadığı son maçta daha iyi bir performans göstermiş olmasına rağmen Gaziantep karşısında puan alamadan ayrıldı. Özellikle Gaziantep maçı biraz daha şanssızlık olarak ifade edilebilir olsa da Ersun Yanal’ın yönettiği bir takımın hücum konusunda yaşadığı bu problemler Antalyaspor camiası için düşündürücü.

2020/2021 sezonunun bitiminden itibaren yönetimle aralarında problem olduğu ifade edilen Ersun Yanal’ın bunun dışında da gerçekten formsuz olduğunu söylemek mümkün.

Fenerbahçe maçı tenzih edilerek fikstüre bakıldığında Gaziantep FK, Göztepe ve Çaykur Rizespor ile karşılaşan Antalya ekibinin bu maçlardan sadece Çaykur Rizespor maçını kazanabildiğini ve galibiyetin uzatma devrelerindeki penaltıyla geldiğini hatırlamakta fayda var. Bu kulüplerin hiçbiri Antalyaspor için kolay rakipler değiller ama artık ligde neredeyse kolay bir rakibin olmadığı da ortada.

Hal böyle olunca bir ekibin kolay olup olmamasından daha önemlisi ne kadar diş geçirilir, zor bir ekip olduğunu ve zaaflarını tespit etmek. Yeni Malatya da Gaziantep karşısına çıkan bir takım olarak bunun tespitini çok iyi yapmış ve Gaziantep’i 2 gol ile geçmişti.

Saha Dışı

Futbol ne Türkiye’de ne de başka bir yerde sadece bir oyun değil. Çok ciddi bir endüstri haline gelen futbol, bu özelliği ile rantın ve popülaritenin de kapısı olabiliyor.

Ersun Yanal, bu sezon Antalyaspor’u yönetmek konusunda elinden geleni yapacaktır hiç kuşkusuz ama uzun bir zamandan beri kafasının futbolda olmadığı ve başka meselelere kafasını yorduğu da açıkça ortada.

Çaykur Rizespor maçından sonra TFF’ye yaptığı ağır eleştiriler uzun bir süre boyunca spor medyasında konuşulan ifadeler olmuştu. Türkiye’de popülarite ve rantın dışında başka dinamiklerin de var olduğu bir futbol düzlemi olduğundan dem vuran ve bu konuyla alakalı mücadele etmek gerektiğini ifade eden Yanal, bakalım bu mücadelesini nasıl sürdürecek?