Antalyaspor Son Dakikada Yıkıldı

Süper Lig’in 16’ıncı haftasında kendi sahasında konuk ettiği namağlup lider Trabzonspor’u 2-1 mağlup ederek çok şaşalı bir galibiyet alan ve Trabzonspor’a ilk kez mağlubiyeti tattıran Antalyaspor, 17’inci haftanın ilgi çekici maçlarından biri olarak gösterilen maçta rakibi Konyaspor’un 90+2’de gelen golüne engel olamadı ve sahadan puansız ayrılmak zorunda kaldı.

Bu sonuçla birlikte haftayı 21 puanda kapatan Antalyaspor, kendisine yakın sıralarda bulunan rakiplerinin puan kaybetmesini bekleyecek. Konyaspor ise puanını 33’e yükseltti ve Trabzonspor ile arasındaki 9 puanlık farkı sabit tutmaya devam etti.

Antalyaspor İyi Oynayamadı

Süper Lig’in bu sezon en çok öne çıkan teknik adamlarından İlhan Palut ve Nuri Şahin’in takımları arasında oynanan maçta sevinen taraf İlhan Palut’un takımı Konyaspor oldu. Geçtiğimiz hafta Trabzonspor’u mağlup ederek ligdeki diğer rakiplerine önemli bir mesaj gönderen Antalyaspor, bu hafta Konyaspor’un sahasında oynadığı maçta bir türlü istediklerini sahaya yansıtamadı.

Buna rağmen sahadan en azından 1 puanla ayrılma ihtimalini son ana kadar taşıyan Nuri Şahin’in öğrencileri, Endri Çekici’nin 90+2’de gelen golüyle birlikte hüsrana uğradı ve Konya’dan puan alamadan ayrılmak zorunda kaldı.

Nuri Şahin’in takımın başına geçmesiyle birlikte belirli bir oyun kimliğini oluşturmak konusunda oldukça ciddi gelişim kaydeden Antalyaspor, buna rağmen sonuçlarda istikrar sağlamayı bir türlü başaramadı. Oynadığı son 5 maçta 3 mağlubiyet ve 2 galibiyet alan Akdeniz temsilcisi, bu maçlarda ne mağlubiyeti ne galibiyeti üst üste yaşayabildi.

Antalyaspor’un Taktiksel Zaafları

Nuri Şahin’in gelişiyle birlikte 5’li bir savunma yapısına dönen Antalyaspor, bu anlamda oldukça kayda değer bir değişim de yaşamıştı. Bununla birlikte bazı maçlarda bu 5’li savunmanın belirli zaaflarının bulunması Antalyaspor’un sahadan başarısız sonuçlarla ayrılmasına da neden oldu.

Öyle ki, Nuri Şahin’in oyuncularından istediği dar alanda savunma bazı rakipler karşısında oldukça faydalı bir tercih olurken, bazı rakipler için ise altın tepside sunulan bir fırsat oldu. 16’ıncı haftada oynanan ve en azından 2021/2022 sezonu için tarihe geçecek bir galibiyet olan Trabzonspor maçında rakibini çok iyi daraltmayı başaran ve güçlü tuttuğu merkezi sayesinde ciddi tehlikeler yaratarak hak ettiği bir galibiyeti alan Antalyaspor, Konyaspor karşısında ise bunu başaramadı.

Pek tabii Konya ve Trabzon gibi farklı oyun anlayışlarına sahip iki takım arasında yaşanan sıkıntıların benzemesi beklenemez ancak zirvenin ilk iki sırasında yer alan iki takımla üst üste oynanan maçların bu özelliklerin birinde avantaj birinde dezavantaj yaşanması oldukça dikkat çekici.

Nuri Şahin, futbol bilgisi ve oyun anlayışı sayesinde Türkiye’de fark yaratacak bir teknik direktör olacağına dair sinyalleri vermeye devam ediyor ancak Antalya taraftarının hem teknik direktör Nuri Şahin hem de takım alışana kadar başarı veya iyi sıralama beklememesi uzun vadede daha faydalı olacak gibi görünüyor.