Antalyaspor Seviye Atlıyor

Sezonun ilk yarısında bir dönem oldukça etkileyici işler yapan Antalyaspor, bu işlerin en önemlisini Trabzonspor karşısında gerçekleştirmiş ve namağlup takımın unvanını elinden almıştı. Bu maçtan sonra 8 hafta kazanamayan bir takım haline gelen Antalyaspor, ligin 25’inci haftasında oynadığı Fatih Karagümrük karşısında oynadığı net oyunla sahadan 3 puanla ayrılmayı başardı. Kırmızı Beyazlı ekipte yeni transferlerin takıma direkt etki etmesi ve kalite katması sezonun geri kalanı adına oldukça umut verici olacak.

Lider Psikolojisi

Küme düşme hattına yaklaşan veya hatta yer alan takımların oyuncularında bazı sıkıntılar belirmeye başlar. Oyuncuların dizleri titrer, sorumluluk almaktan kaçınılır ve kararlar yanlış verilmeye başlar. Bugün Süper Lig’in en net hayal kırıklıklarından birisini yaşayan ve küme düşme hattının üstünde yer almasına rağmen düşme ihtimaline dair tartışmalar yapılan Galatasaray tam olarak bu sorunu yaşıyor.

Ancak bazen de lider oyuncular sahneye çıkar ve kendilerinin varlığı süresince takımlarında bir problem yaşanmayacağını hissettirirler. Fatih Karagümrük karşısında oynanan maçta Antalyaspor’un ara transfer döneminde kadrosuna kattığı Fernando’nun yaptığı da tam olarak buydu.

Gol perdesini şahane bir golle açtıktan sonra köşe vuruşunu da kullanmak isteyen ve 2’inci golün asistini yapan Fernando, 30 dakika içinde Fatih Karagümrük’ü tek başına alt etmeyi başardı. Antalyaspor’un yıldız oyuncusunun bu sorumluluğu alması başka bir oyuncudan çok daha önemli. Fernando bu takıma katılalı çok az bir süre geçti ve oyuncunun belki de geçmişte kümede kalma adına herhangi bir psikolojiye girme deneyimi hiç olmadı.

Ancak bazı insanlar ve bazı futbolcular lider doğarlar ve onların olduğu yerde onlardan olanların başı ağrımaz. Beşiktaş karşısında sahada basılmadık yer bırakmadıktan sonra Fatih Karagümrük karşısında 1 gol ve 1 asisti sadece 30 dakika içerisinde yapan Fernando’nun Antalyasporlu futbolseverlere hissettirdiği de tam olarak bu oldu.

Antalyaspor, harika bir performansla ve 3 golle 3 puana ulaşırken hem uzun süredir baltalanan özgüvenini tazeleme şansı yakaladı hem de 8 haftadır süren galibiyet hasretine son vererek ligde kalma mücadelesi adına çok kritik bir eşiği atlamış oldu.

Kalite Farkı

Antalyaspor’un rakibi Fatih Karagümrük’ün devre arasında bir kısmını dağıtmasına rağmen en azından kâğıt üzerinde çok önemli yıldızlara sahip olduğunu hatırlamakta fayda var.

Bununla birlikte İstanbul temsilcisi bu maçtan birkaç gün önce Konyaspor karşısında yağıştan ıslanan bir zemin üzerinde tam 120 dakika mücadele etti ve yoruldu. Tabii ki bu durum konuk ekibi etkilemiştir ancak daha uyumlu ve kaliteli bir takım olarak gözüken Antalyaspor skora da ulaşmayı başaran taraf oldu.

Antalyaspor’un Fatih Karagümrük karşısında aldığı galibiyet oldukça değerli olacak. Takımın gün geçtikçe gelişen bir performansı var ve bu maçtan gelen 3 puan, önceki 2 maçta alınan beraberlikleri de daha değerli kılmış oldu.