Antalyaspor Kara Takıldı

Süper Lig’in ikinci yarısında oynadığı Göztepe maçında yaşadığı hezimetten sonra Fenerbahçe karşısında oynadığı maçtan 1 puan çıkarmayı başaran Antalyaspor, Çaykur Rizespor karşısında oynayacağı maçtan bir galibiyet çıkararak üst sıralara tırmanmayı amaçlıyordu. Ancak bu haftanın gündemine oturan gelişmelerden birisi olan kar yağışı, Antalyaspor’a da çelme taktı ve Antalyaspor’un maçı ertelendi.

Kar Yağışının Olumsuz Etkileri

Futbolun en çok etkilendiği ve tetiklendiği durumlardan birisi de hava şartları olarak öne çıkıyor. Havanın soğukluğu oyuncuların sakatlıklarından, zeminin şartlarına, zeminin şartlarından maçların ertelenmesine dair pek çok faktörü etkileyebiliyor.

Nitekim Süper Lig’in 22’inci haftasında oynanacak olan Gaziantep FK-Yeni Malatyaspor maçının ikinci yarısı kar yağışı bir gün sonra olan 19 Ocak 2022 gününe ertelenmişti.

19 Ocak 2022’de oynanması gereken bir diğer maç olan Çaykur Rizespor-Antalyaspor maçında da benzer bir kader yaşadı. Rize’de Antep’teki gibi çok yoğun bir şekilde yağan kar, maçın 23’üncü dakikasında oyunun durmasına neden oldu.

Maç esnasında şiddetini daha da arttıran kar yağışı nedeniyle futbol oynamaya dair şartların tamamen ortadan kalkması hakemlerin ve oyuncuların yedek kulübesine gitmesine sebep oldu.

Kar yağışının ara vermeden devam etmesi nedeniyle maçın geri kalanının ileri bir tarihe ertelenmesine karar verilirken, yapılan son açıklamalara göre maçın geriye kalan 67 dakikalık normal süresi, 20 Ocak 2022 tarihinde oynanacak.

Küme Düşme Hattının Baskısı

Rize’deki kar yağışının durmaması durumunda Rizespor ile Antalyaspor arasında oynanacak maç, Gaziantep FK ile Yeni Malatyaspor arasında oynanması gereken maç gibi ileri bir tarihe ertelenebilir.

Bu durumun ise Antalyaspor’u nasıl etkileyeceğini kestirmek oldukça güç. Ligin 23’üncü haftasında maçı ertelenen bir diğer takım olan Gaziantep FK’yı kendi sahasında konuk edecek olan Antalyaspor’un takvimi de gün geçtikçe zorlaşacak.

Antalyaspor’a takvimin çıkarttığı zorlukların dışında çıkan bir diğer zorluk ise Kırmızı Beyazlı ekibin altında yer alan küme düşme takımlarının formu olacak.

Kasımpaşa, son 3 maçının tamamını da kazanmayı başararak oldukça iyi bir form yakaladı ve takımın oyun seviyesinde de çok ama çok ciddi bir gelişim yaşandı.

Bir diğer küme düşme adayı olarak gösterilen ancak tıpkı Kasımpaşa gibi çok iyi bir form yakalayarak sahaya çıktığı 3 maçın tamamını kazanan Göztepe maç fazlasıyla birlikte Antalyaspor’u da küme düşme hattının bir sıra üstüne kadar itmeyi başardı.

İşte bu durum, Antalyaspor’un Gaziantep FK’ı ağırlayacağı maçta sahadan iyi bir sonuçla ayrılamaması halinde çok ciddi problemler Nuri Şahin ve oyuncularını bekliyor olabilir.

Rizespor küme düşme hattında yer alan ve Yeni Malatyaspor gibi küme düşme hattında formsuz olan takımlardan birisi olması, ligin ilerleyen haftalarda iki takımın da çok daha fazla 3 puana ihtiyaç olduğu dönemlerin gelmesi durumunda riskin artmasına neden olacak.

Antalyaspor’un ritmini sağlayamaması, tehlike çanlarını çaldırabilir.