Antalyaspor Kadroyu Çok Dengeli Kullandı

Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nda tarihi bir periyottan geçen Fraport TAV Antalyaspor, sezonun en büyük hikayelerinden birini yazdı.

Sezona tecrübeli teknik direktör Ersun Yanal ile başlayan ve üst üste hiç istemediği sonuçlar alan kırmızı beyazlı takımımız, sezon ortasına doğru gelirken teknik direktör değişikliğine gitmişti.

Tecrübeli teknik direktör Ersun Yanal’ın yerine yine tecrübesi olan bir ismin gelmesi bekleniyordu. O günlerde hatırlanacağı üzere yıllar yılı Türkiye’de birçok farklı kulüpte görev almış teknik adamların isimleri Fraport TAV Antalyaspor için yazılıyordu.

Ne var ki Fraport TAV Antalyaspor Yönetim Kurulu, çok şaşırtıcı bir karar vererek takımı hali hazırda oyuncu kadrosunda bulunan yıldız isim Nuri Şahin’e emanet etme kararı aldılar.

Herhangi bir teknik direktörlük geçmişi bulunmasa da Nuri Şahin, futbolculuk kariyerinde hiçbir Türk oyuncunun erişemediği seviyelere erişmişti. Borussia Dortmund’da yıllarca forma giydikten sonra Real Madrid ve Liverpool gibi dünya devlerinde de top koşturan Nuri Şahin, en nihayetinde futbol kariyerinin sonlarında Fraport TAV Antalyaspor’a gelmişti.

Burada teknik direktörlüğe de başlayan genç hoca, sergilediği performansla parmak ısırttı ve takımımıza muhteşem bir namağlup seriyle final yaptırdı.

Bu seride elbette onun kadar, futbolcuların da özveri ve mücadelelerinin de yeri vardı.

Tecrübeli Futbolcular Sorumluluk Sahibi

Fraport TAV Antalyaspor’un bu sezonki başarılı çizgisinde takımın tecrübeli yıldızlarının payı büyüktü. Kırmızı beyazlı formayı giyen tecrübe abidesi file bekçisi Ruud Boffin, bu isimlerin başında geliyordu.

Belçikalı kaleci, bu sezon Spor Toto Süper Lig’de Fraport TAV Antalyaspor formasını 37 maçta (tamamı ilk 11) sırtına geçirdi ve tam 3330 dakika süre aldı.

34 yaşındaki kalecinin ardından takımımızda en çok forma giyen oyuncu ise Güray Vural idi. Orta sahada hem Nuri Şahin’in hem de teknik direktör Ersun Yanal’ın değişmezi olmayı başaran 33 yaşındaki Güray Vural, 36 maçta (tamamı ilk 11) 3226 dakika formamızı terletti. Bu süreçte 1 gol 6 asistlik katkıyla takımına yardımcı da olan oyuncunun ardından ise yine 33 yaşındaki tecrübeli isim Veysel Sarı geldi.

Veysel Sarı, 33’ü ilk 11 olmak üzere 35 maçta şans bularak takıma 2 gol 1 asistlik katkı sundu.

Antalyaspor Gençlere Şans Verdi

Takımdaki tecrübeli isimlerin yanında özellikle teknik direktör Nuri Şahin ile birlikte genç futbolcuların da takımdaki rolü arttı.

Fraport TAV Antalyaspor formasıyla sezonun yıldızlarından olan Bünyamin Balcı, henüz 21 yaşında olmasına karşın 31’i ilk 11’de, 34 maçta 2740 dakika süre aldı. Bu süre zarfında 2 gol 3 asist yaptı.

Diğer taraftan Doğukan Sinik ise hücum bölgesinde teknik direktör Nuri Şahin’in üzerine titrediği oyuncu oldu.

32 maçta süre alan oyuncumuz 3 gol ve 5 asistle bitirdiği sezonun sonrasında kendisinden beklentileri yükseltti. Bu iki ismin yanında çoğu maçta sonradan oyundan girerek takıma dahil edilen Gökdeniz Bayrakdar da 29 maçta 935 dakika süre aldı.