Antalyaspor İstatistiklerin İsteğine Uydu

Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun sonuna gelirken namağlup Fraport TAV Antalyaspor, sahasında sezonun hayal kırıklığı Galatasaray’ı ağırladı.

Maçın istatistikleri skorun adil olduğunu gözler önüne serdi.

Antalyaspor Geçiş Oyunu Denedi

Teknik direktör Nuri Şahin önderliğindeki takımımız, yetenekli antrenör göreve geldiği günden beri hem geçiş oyunlarında hem de set oyunlarında etkili olmaya çalışıyor.

Galatasaray karşısında rakibin daha çok topla oynayan taraf olması, Fraport TAV Antalyaspor’u geçiş oyunlarına yöneltti. Zira Sarı Kırmızılılar, 90 dakika boyunca %58 topla oynayarak kırmızı beyazlı ekibimizden daha fazla topu yönlendirmeyi başardı.

Fraport TAV Antalyaspor ise buna karşın %42’de kaldı. Karşılaşmada toplamda 336 pas yapan teknik direktör Nuri Şahin’in öğrencileri, bu pasların 54’ünde uzun menzilli toplar atmayı tercih ettiler. Toplam pas sayısının yaklaşık %16’sına gelen bu değer, haliyle pas isabet oranında da bir azalmaya yol açtı. Öyle ki Fraport TAV Antalyaspor tüm paslarının %78’inde isabet sağlayabildi.

Hal böyle olunca oyun kurulumu konusunda aksaklıklar oluşmaya başladıysa da bu aksaklıklar mücadele gücünü rakibe yakın tutarak giderilmeye çalışıldı. Kırmızı beyazlı Antalya temsilcimizin rakip yarı sahadaki pas isabet oranının %65’e düşmesi de mücadelenin pas isabetine etkisini net olarak gösterdi.

Teknik direktör Domenec Torrent’in öğrencileri ise 468 pas yaptıkları maçı 44 uzun pasla tamamlayıp yaklaşık %10’luk bir payla uzun oynadılar. Bu da Galatasaray’ın pas isabet oranına elbette yansıdı. Sarı kırmızılı ekip, maç boyunca toplam paslarının %86’sında isabet sağlarken Antalya takımımızın yarı sahasına girdiklerinde ise bu oranı %74’e düşürdüler. Yani her iki bölgede de pas isabet oranlarını bizden yüksekte tutmayı başardılar.

İki takım da zaman zaman merkezini doğru kapatarak birbirini kenar ortalarına yönlendirdi. Bunun sonucunda hem Galatasaray hem de Fraport TAV Antalyaspor, maçı 13’er ortayla bitirdiler.

Bu 13 ortada teknik direktör Nuri Şahin’in öğrencileri %38 isabet sağlarlarken Domenec Torrent liderliğindeki konuk ekip ise %23’te kaldı.

Top yönlendirme ve pas istatistiklerinde yukarıdaki oranlar çıkarken maçın mücadele noktasını yansıtan sayılarda ise birbirine çok yakın bir durum vardı. Karşılaşmadaki ikili mücadelelerin %52’sini kazanan Galatasaray karşısında Fraport TAV Antalyaspor ise hava toplarının %54’ünün sahibi oldu.

Skora Yansıyan İstatistikler Hücumda

Karşılaşmanın 1 – 1’lik beraberlik sonuçlanmasının ne denli adil olduğu maç sonunda ortaya çıkan hücum istatistiklerinde de kendini gösterdi.

Ev sahibi ekibimiz rakip Galatasaray kalesini 14 kez yokladı. Bu 14 şut girişiminde sadece 3 isabet bulabilen teknik direktör Nuri Şahin’in öğrencileri, bunlardan yalnızca 1 gol çıkarabildi.

Takımımız 14 şutunun 7’sinde Galatasaray ceza alanının içindeyken diğer 7 şut ise gol olasılığı daha düşük olan ceza sahası dışı şutlarıydı.

Öte yandan Galatasaray takımı ise 13 kez yokladığı kırmızı beyazlı kalemizi tıpkı Antalya temsilcimiz gibi sadece 3 kez tutturabildi. Yine ev sahibi ekibimiz gibi bu denemelerinden 1 gol çıkaran sarı kırmızılı takım, hayal kırıklığı yaşadığı sezonu 1 puanla sonlandırmayı başardı.