Antalyaspor 5 Yıl Aradan Sonra

Sezonun ikinci yarısında gösterdiği şahane performansla üst sıralara kadar tırmanan Antalyaspor’da keyifler oldukça yerinde. Milli Takım arasından dönüşte oynanan Altay maçında sahadan 2-1 galip ayrılarak üst üste 4’üncü galibiyetini alan takım artık Avrupa Kupalarına dair hesaplar yapmaya başlarken, bu serinin Akdeniz temsilcisi adına uzun bir süreden bu yana yaşanmadığının da altını çizmek gerekiyor.

Seriye Hasret

Bu sezon Süper Lig’de hem dibi hem de zirveyi gören ekiplerden biri olan Antalyaspor, Milli Takım arasından dönüşte oynadığı Altay maçından aldığı 2-1’lik galibiyet sayesinde hem yenilmezlik hem de galibiyet serisini güçlendirmeyi başardı.

Kırmızı Beyazlı takım üst üste 4’üncü galibiyetini alarak puanını 44’e yükseltti ve 9’uncu sıraya kadar tırmandı. Bir dönem içerisinde yer aldığı küme düşme hattıyla arasındaki bağı tamamen koparan Akdeniz temsilcisi bununla birlikte kafasını kaldırmaya ve Avrupa kupalarına dair hesaplamalar yapmaya başladı.

Öte yandan son 4 maçtır devam eden bu galibiyet serisinin Antalyaspor adına çok uzun bir süreden bu yana yaşanmadığını da hatırlatmakta fayda var. Son yıllarda Ziraat Türkiye Kupası’nda başarılı performanslar gösteriyor olsa da Süper Lig’de beklentilerin çok altında kalan Antalya ekibinin en son böyle bir seri yakaladığı dönemde takımı Rıza Çalımbay çalıştırıyor ve takvim yaprakları da 2017 senesini gösteriyordu.

5 sene aradan sonra üst üste galibiyet sevinçleri yaşayan Antalyaspor taraftarları takımın bu performansından oldukça memnunlar ve Akdeniz temsilcisi gerçekten istim üstünde yola devam ediyor.

Altay’ın Başvurusu

Bununla birlikte son maçta mağlup edilen Altay’ın bu maça dair Antalyaspor’u da çok yakından ilgilendireceği kesin olan bir itiraz yaptığı ortaya çıktı.

Türk futbolunda skandalları beraberinde getiren hakem operasyonu neticesinde birçok hakem görevinden uzaklaştırıldı ve bu durum ister istemez sıkıntılara da neden oldu. Alttan gelen hakem sayısının yetersiz olması ve özellikle Süper Lig’de yeteri kadar hakemin olmaması her seferinde bir başka skandalı yaşamamıza neden oluyor.

Söz konusu başvuruya göre Altay, Antalyaspor ile oynadığı maçta Asistan VAR Hakemi olarak görev yapan Alper Çetin’in klasmanlarda yer almaması nedeniyle maçın tekrarını isteyecek. Süper Lig’de görev yapma yetkisi olmayan Çetin’in, Altay-Antalyaspor maçında AVAR koltuğunda oturması sonrasında İzmir temsilcisinin harekete geçtiği ifade ediliyor.

Ajansspor’un haberine göre; düşme hattında yer alan İzmir temsilcisi kaybettiği maçta klasman dışı hakem Alper Çetin’in görev yapması gerekçesiyle TFF’ye bu maçın tekrar edilmesi adına başvuru yapacak.

Bununla birlikte Türkiye Futbol Federasyonu’nda gerek yayın ihalesi gerekse de buna benzer hakem skandalları nedeniyle çok kötü günler yaşanıyor. Antalyaspor’un da yakından ilgilenmek zorunda olduğu başvuru gerçeğe dönüşürse Federasyon tarafından nasıl cevaplanacağını kestirebilmek de pek kolay değil ancak Antalyaspor’un kendi hatası olmayan bir durum nedeniyle bir kez daha sahaya inme ihtimali söz konusu olabilir.